Benefity dýchania pre telo a myseľ

Kategória: Me time - júla 2022
  • Skopírovať odkaz
#
Súvisiaca technológia
Monitorovanie kvality vzduchu
Objavte viac

Čítanie zaberie: 2 minúty

"Keď sa nadýchnete, všimnite si, že sa nadychujete. Keď vydýchnete, všimnite si, že ste vydýchli." Týmito slovami začína veľa cvičení s dýchaním - prvýkrát ich vyslovil Budha a populárnymi sa stali vďaka majstrovi Thich Nhat Hanh.

Priamy prístup k tu a teraz

<!--td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}-->Ak hľadáte priamy spôsob, ako sa dostať k tu a teraz, môžete sa sústrediť na dych. Deje sa neustále, v prítomnom okamihu a prináša so sebou množstvo informácií a podnetov.

Dych vypovedá o tom akí sme oveľa viac, než si možno vedome myslíme, a preto sa často označuje ako "zrkadlo duše". Krátky, rýchly dych môže odhaliť stav úzkosti a dlhší, pomalší dych môže odrážať pokojný stav; existuje však mnoho aspektov a len pozorovaním a praktizovaním rôznych techník dýchania sa môžeme naučiť čítať naše emocionálne stavy.

Techniky dýchania: prečo a kedy precvičovať

Techniky dýchania nás učia dýchať rôznymi spôsobmi a môžeme ich praktizovať rovnako ako akékoľvek fyzické cvičenie. Zmenou spôsobu dýchania môžeme nájsť spôsoby, ako zmeniť svoju náladu a úroveň energie. Dych sa tak stáva veľmi mocným nástrojom, ktorý môžeme mať stále pri sebe. Niekedy, keď nemôžete nič zmeniť na okolnostiach okolo seba, vám dych môže pomôcť zmeniť vaše prežívanie daného momentu a rôznych situácií.

Teraz vám ponúkame malé dychové cvičenie, v sanskrite sa nazýva pránajáma, aby ste si mohli tieto výhody vyskúšať a pozorovať, ako sa počas cvičenia a na jeho konci cítite.

Najlepší čas na cvičenie pránajámy je ráno hneď po prebudení, pri západe slnka alebo večer pred spaním. Najmä na začiatku sa hodí akákoľvek denná doba, najlepšie na lačný žalúdok alebo po malom, ľahkom jedle. Pozývam vás, aby ste si našli pokojné a súkromné miesto, kde môžete pohodlne sedieť: môže to byť na zemi, na meditačnom vankúši, na jogovom bloku alebo na stoličke: je dôležité, aby bola chrbtica dobre natiahnutá, aby mohol dych voľne prúdiť. Ak chcete, môžete si zapáliť kadidlo, difuzér s éterickými olejmi a/alebo sviečku a do pozadia pustiť meditačnú hudbu. Keď máte pocit, že máte svoj priestor a správny čas, môžete začať!

Pozorovať, zažiť a spomaliť

  1. Chvíľu pozorujte svoj dych. Všimnite si, či dýchate nosnými dierkami alebo ústami. Či sa vám zdá dych dlhší alebo kratší. Či vypĺňa celý hrudný kôš, alebo zostáva v hornej časti trupu. Pozorujte vlnu, ktorú dych vytvára, a správu, ktorú dáva hornej časti vášho tela.
    Všetko sa začína takto, pozorovaním. Pokúste sa zostať s pozornosťou na pocity v danom okamihu a všimnite si, či sa dokážete uviesť do pokojnejšieho a uvoľnenejšieho stavu. Dych je energia, ktorá sa pohybuje telom, a my sme touto energiou naplnení a pohybujeme sa s ňou.
     
  2. Po počiatočnej fáze pozorovania, v ktorej sa dych vyskytuje vo svojej spontánnej a prirodzenej podobe, môžete skúsiť zmeniť svoje dýchanie postupným predlžovaním nádychu a výdychu. Dýchanie vám môže pomôcť zmeniť pocity, ktoré máte v danom okamihu v tele, a zlepšiť tak hospodárenie s energiou a rovnováhu mysle.
    S praktizovaním dychu začnite pozorovaním: na začiatku mu môžete venovať tri minúty denne a pomaly ho predlžovať na desať minút alebo aj viac. Odporúčam vám viesť si malý denník, kde si budete zaznačovať svoju každodennú prax a možno si zapíšete niečo o tom, čo cítite vo svojom tele pred a po nej.
     
  3. Dlhé, pomalé dýchanie. Keď dýchame vedome, môžeme svoj dych spomaliť a prehĺbiť; myslite na dvadsať nádychov za minútu. Pri pomalom, kontrolovanom dýchaní môžeme dosiahnuť až štyri nádychy za minútu, čo má veľký prínos pri rozrušení a strese.
    Skúste sa nadýchnuť nosom tak, že najprv rozšírite spodnú časť brucha, potom oblasť solar plexu (približne v polovici trupu) a nakoniec hornú časť. Môžete si pomôcť tým, že si pravú ruku položíte na brucho a ľavú ruku na úroveň srdca. Pri výdychu sa snažte vyprázdniť najprv hornú časť, potom solar plexus a nakoniec oblasť brucha. Snažte sa, aby bol dych plynulý, a nájdite si vlastný pomalý rytmus, ktorý budete udržiavať. Táto technika dýchania sa nazýva aj "trojpásmové dýchanie".

 

 

Medzi dýchaním a duševnými/telesnými funkciami existuje silný priamy vzťah, vďaka ktorému je každý dych harmonizačným prostriedkom vo vzťahu medzi psychikou a telom. Všeobecnejšie povedané, z praktizovania techník vedomého dýchania pramení zdravie a sila, veľká schopnosť koncentrácie a zvýšená telesná a duševná odolnosť voči únave a napätiu. Telo pociťuje nespočetné výhody, zlepšujú sa všetky biologické funkcie, a tým sa výrazne zvyšuje kvalita života ako celku.

Dobré cvičenie!

Vitajte vo Whirlpoole, kde sa duševná rovnováha začína doma.

Článok pre Whirlpool napísala Federica Caronna, učiteľka vinjása a jin jogy, učiteľka jogy zameranej na traumu Somatic Competence®.

Súvisiaca technológia
Monitorovanie kvality vzduchu
Dýchanie čistého vzduchu je dôležité pre vašu duševnú rovnováhu. Pokročilá senzorová čistička vzduchu Whirlpool poskytuje informácie o kvalite ovzdušia v reálnom čase.
Objavte viac
Súvisiaca technológia
Monitorovanie kvality vzduchu
Dýchanie čistého vzduchu je dôležité pre vašu duševnú rovnováhu. Pokročilá senzorová čistička vzduchu Whirlpool poskytuje informácie o kvalite ovzdušia v reálnom čase.
Objavte viac